LOADING

Type to search

Viděl jsem, že obhájce Iserbyt taky umírá, vyprávěl skvělý Kopecký

Bike Reportáže

Viděl jsem, že obhájce Iserbyt taky umírá, vyprávěl skvělý Kopecký

Share

Druhý závod světového šampionátu cyklokrosařů, muže do 23 let, vyhrál Thomas Pidcock z Velké Británie. Tomáš Kopecký – který tu loni vyhrál světový pohár mezi juniory a na mistrovství světa ve Valkenburgu bral stříbro – protnul cílovou čáru na přístavní kolonádě čtvrtý. Ještě v pátém kole na druhém místě hodně zneklidňoval i obhájce titulu Eliho Iserbyta, ten nakonec získal stříbro.

Jak se jelo, Tomáši?

Čtvrté místo to je úplně neskutečné! První kolo se povedlo, tam jsem se hodně posunul, i když jsem startoval z páté řady. Ve druhém kole na špici přestali jet, asi deset lidí jsme dojeli. Snažil jsem se propracovat na lepší pozici, zrovna nastupoval Iserbyt, musel jsem si hodně dávat. Najednou jsem se dostal úplně dopředu, Iserbyt se podsmekl a já jel druhý. Jednu rundu jsem se držel s ním, snažil jsem se jet, abychom poodjeli těm za námi. Tím jsem se možná trošku znavil. V předposledním kole mi došlo.

na valy se běhalo…

Usmekl jsi na rovině, vyletěla noha z pedálu…

Ale ten Francouz taky nastoupil. Ti kluci jsou přece jen o tři roky starší, já jsem mezi nimi první rok. Poslední kolo už bylo těžké, dojel mě Ital, vystřídal mě a chvíli jsem si odpočinul. A na asfaltě jsem ho porazil.

Zadoufal jsi aspoň na chvilku i třeba znovu na stříbrnou medaili, jako loni mezi juniory v Nizozemsku?

Na chvíli jo, viděl jsem, že taky umírá. Na rovném úseku mi ale pak nastoupil a viděl jsem ten rozdíl, tu výbušnost, akceleraci. To je přece jenom rozdíl. Ty krátké kopce jsem oproti němu neměl a nakonec mi v nich ujel.

Pomohla ti loňská zdejší zkušenost?

Povrch byl jiný, víc uklouzaný. Ale mně to vyhovovalo. Technický úseky, ale i delší části na fyzičku podél vody, malé výškové rozdíly, šikminy…

Byl to tvůj nejlepší závod v sezoně – fyzicky i co se týká štěstí s materiálem?

V Pont Chateaux na světovém poháru (byl čtvrtý, pozn. red.) i jinde se to taky povedlo, ale jak jedeš hodně zezadu, občas se to nevydaří ten výkon dotáhnout výsledkem. Dnes všechno vyšlo i takticky, chtěl jsem zajet do desítky, ale takový výsledek je fantastický a znamená pro mě další obrovskou motivaci.

Jak vypadají další plány?

Mám ještě šest závodů většinou v Belgii, pak se zase připravit na další sezonu. Budu hodně jezdit silnici, to je základ, získat tam vytrvalost. Vidíš, že to dělá každý eliťák.

Zvládneš to i se školou?

Loni jsem v Holandsku odmaturoval a dal si rok pauzu, abych lépe strávil ten přechod do starší kategorie. Teď se na jaře podívám, kam bych šel na vysokou. K tátovi na politologii do Leidenu asi ne, to mě tolik nebaví. Spíš něco se sportem, fyzioterapii nebo managment.

Foto: Jaroslav Svoboda

suverénní Pidcock
asfaltový finiš Tomáše Kopeckého

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *