LOADING

Type to search

Oranžový expres MVDP je nejrychlejší na světě

Bike Reportáže

Oranžový expres MVDP je nejrychlejší na světě

Share

Kdo je králem cyklokrosu, o tom není už pár let pochyb. Všestranný nizozemský cyklista Mathieu van der Poel vyhrál 26 z 28 závodů, které letos odjel, po tříleté pauze i včetně toho nejdůležitějšího – mistrovství světa.

Na pobřeží moře v dánském Bogense poodjel ve třetím ze dvanácti kol a zcela jasně udržel svůj náskok. „Chtěl jsem ujet hned zpočátku a kontrolovat závod,“ říkal. „Jediné technické místo na trati byla šikmá plocha ve stoupání, jednou jsem tam lehce podklouzl, ale v dalších okruzích si to v klidu pohlídal,“ usmíval se spokojeně.

hlavní tahák šampionátu

V souboji o druhé místo rozhodla chyba Toona Aertse, celkového vítěze světového poháru, v posledním sjezdu v prudké zatáčce, kdy lehnul, čehož využil většinu závodu druhý obhájce a šampion posledních tří let Wout van Aerts a ujel mu.

Češi se první desítce nepřiblížili – tím pádem zůstala celá výprava bez medaile, poprvé od roku 2015 v Táboře.

Nejlepší z elitních mužů Michael Boroš dojel čtrnáctý s odstupem 2:25 minuty. „Ani se to nijak nelišilo od ostatních letošních závodů. Byl to zase strašně rychlý kriťák,“ komentoval.

Michael Boroš

„Když jsem se dostal do první desítky, tak jsem si musel na chvilku vystoupit, protože se jelo neskutečné tempo. Musím přiznat, že jsem na to neměl a musel si zvolnit. V závěru jsem ještě dokázal zmobilizovat poslední zbytky sil a předjel dva soupeře. Byl to neskutečně náročný a dlouhý závod. Předvedl jsem svůj standardní výkon, ale s celkovým výsledkem nejsem moc spokojený,“ dodal.

Tomáš Paprstka byl na 38. pozici stažen dvě kola před cílem: „Jely se hrozné kule. Myslel jsem si, že se budu posouvat dopředu, ale nešlo to. V cílové rovince jsem se snažil schovávat v háku a nasadit v terénu, ale nedařilo se to. Držel jsem zhruba stejnou pozici a postupně mi docházely síly, protože jsem jel opravdu naplno na doraz celý závod. S výsledkem spokojený nejsem, ale odevzdal jsem maximum, na co jsem měl. Měl jsem asi líp natrénovano na silový terén, na bláto,“ vyprávěl.

Až 44. Jan Nesvadba nedojel už pět kol. „Ve třetím kole jsem píchnul na šikmině u hřbitova. Celou jsem ji projel, nahoře jsem si chtěl nadhodit kolo na asfalt a cvaknul jsem bok. Tím jsem vypadl ze skupiny někde okolo osmnáctého a třicátého místa. Ještě jsem to rundu zkoušel, ale pak jsem se zlomil psychicky někde na čtyřicátém místě,“ vysvětloval rozhodující moment.

„Snažil jsem se dokončit se dvěma Američany, ale pak mě stáhli. Nebylo na to, ale po týdnu v posteli s chřipkou jsem se pokusil, ale ani štěstí mi nepřálo. Celkový čas potvrzuje, jak se rychle jelo na začátku. První tři kola totální letecký den, všichni nažhavení. Líp to nešlo,“ doplnil zklamaně.

pozor, jede král

Kompletní výsledky najdete na www.uci.ch

foto: Jaroslav Svoboda

stupně vítězů mužů, na celém mistrovství získali Nizozemci 2 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové, Belgičané jen 1 – 3 – 2

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *