LOADING

Type to search

Velký motor, velké srdce. BMW

Outdoor Reportáže

Velký motor, velké srdce. BMW

Share

Prostá, průzračná, ale neochvějná bývá životní filozofie osobností outdoorové scény. Takto se vyznal William Bon-Mardion, jeden z nejlepších skialpinistů světa, přezdívaný BMW.

„Narodil jsem se tady. V zemi mých předků.

Moje kořeny leží v Areches. Areches-Beaufort, Savojsko, Francie.

Moje kořeny jsou horách. Hory tvoří mojí součást. A já patřím jim.

Základy tohoto vztahu jsem získal jako chlapec, kdy jsem strávil mnoho hodin ve svazích L´Entrus, odkud jsem shlížel na Roselandskou přehradní nádrž.

Tam se neodráželo žádné světlo, neběžela žádná voda.

Lidé žili každý den, jak šel čas. Střídáním sezon a túr. Rytmem sběru malin. Mnoha hodinami strávenými sběrem těchto malých sladkých plodů, které nám dávají velké potěšení, když je každé ráno pojídáme na toustech a zapíjíme mlékem. Mlékem od Dedéových a Gastonových krav, které jsme tady vždycky chovali.

Každá činnost tady má svůj smysl. Práce na poli, na půdě, jak správně žít bez drancování světa okolo, s respektem k jiným a životu samotnému.

Co to znamená být z Arches? Vědět, jak žít v harmonii s horami, s přírodou. Základy. Vždy se soustředit na to, co je podstatné. Můžete žít hodně plný život s málem. Pierre Rabhi (ekofarmář a spisovatel, původem z Alžírska, pozn. red.) a jeho „happy sobriety“. To je, co chci předat svým synům: smysl a cit pro jednoduché věci. Nezkouším je přesvědčit, aby se něčeho zbavili, ale aby využívali věcí smysluplnou cestou.

Rád bych jim také řekl o mé ženě, jejich matce. Byla jednou z těch, kdo mě přivedli k Jeanu-Louisovi, mému kouči, který se stal součástí mých úspěchů. Vždycky to je rodina, kdo stojí za dosaženými cíli. Společně jsme vystavěli náš dům ve svahu Areches a tím se nám stal drahým. V zemi našich předků. L´Entrus s pohledem na celý Roselend, který leží nedaleko. Jsme jen o pár metrů a stupňů výš.

Čas, který tu trávím, zvyšuje moje choutky. Zvykl jsem si obdivovat Pierra Mentu, hory, které daly jméno „mému“ závodu.

A kdo jsem já? Za oponou? Starám se o svoji zahradu jako můj otec Gerard. Zůstávám nohama na zemi, cokoliv se stane a jen sním o tom, co můžu. To mi dává sílu k tomu, abych sny naplnil.“

William Bon-Mardion

35 let, francouzský skialpinista, původem alpský lyžař

člen Club Multisports Areches-Beaufort

mistr světa ve skialpinismu jednotlivci 2013 a Evropy 2012 (další 2 stříbra a 1 bronz z ME, pak 1 stříbro a 4 bronzy z MS i v týmech)

celkový vítěz světového poháru 2013 (malý globus 2014 a 15)

vyhrál Pierra Menta 2013 s Matheo Jacquemondem (a ještě 3x 2.)

vyhrál Trofeo Mezzalama 2011 s Kilianem Jornetem a Didierem Blankem

vyhrál Patrouille des Glaciers 2012 s Matheo Jacquemondem a Kilianem Jornetem

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *