LOADING

Type to search

Čtyři vrcholy za jeden den zvládnete na lyžích (i s dětmi) ve Schladmingu

Outdoor Reportáže

Čtyři vrcholy za jeden den zvládnete na lyžích (i s dětmi) ve Schladmingu

Share

To místo zvoní nejdivočejším slalomem světového poháru, tratí na Planai i atmosférou. Ale štýrský resort Schladming nabízí na svých povětšinou severních svazích pokrytých lesy zároveň pohodové lyžování pro celou rodinu. Jak vypadají letošní podmínky?

Základní vizitka vypadá takto: 76 lanovek a vleků, 185 kilometrů sjezdovek ve výškách od 745 do 2 700 metrů stoprocentně jištěných umělým zasněžováním (součást celé oblasti Ski amadé se 760 km sjezdovek…).

Denní skipas zde stojí 53,50 eur dospělý/40 eur junior/27 eur dítě). K tomu stovka horských chat a celkem třicet tisíc míst k ubytování. Nejen pro snadný dojezd (z jihočeského přechodu Dolní Dvořiště okolo tří hodin) zde tvoří Češi třetí nejpočetnější národnostní kontingent.

„Nabízíme opravdu široké možnosti vyžití a také příjemné vztahy, protože většinu kapacit tvoří privátní penziony, hotely a apartmány s dlouhodobými rodinnými vazbami,“ říká Sabrina Naglová z marketinku celé oblasti Schladming/Dachstein. Skutečně, navzdory zvučnému jménu, zůstává i v apres-ski barech povětšinou hlavně vřelá atmosféra.

Od nevidím do nevidím…

Zásadní atrakcí je možnost slyžovat tu čtyři (skoro) dvoutisícové kopce. Jakási zdejší verze dolomitské Sella Rondy! S časným ranním nástupem a půlhodinovou pauzou na oběd to za den dáte, i když v nejkratších dnech roku to bude jízda „od nevidím do nevidím“.

Vyrazili jsme v devět přímo ze Schladmingu lanovkou Planai I a po zdejší černé sjezdovce světového poháru se po čtvrté zase vrátili. Za sebou sedmnáct výjezdů nahoru a okolo čtyřiceti nasjezdovaných kilometrů. To byla štrapáce!

A teď hezky popořadě podle mapy. Hauser Kaibling je první areál po hlavní silnici od Lienzu (z Česka povětšinou míjíte nejprve Linz, odtud až sem vede dálnice necelé dvě hodiny s jedním mýtem 5,5 eur). Není tak rušný, dole v Hausu u lyžařského stadionu snáz zaparkujete. Právě tady dosáhnete nejvyššího bodu 2015 metrů s vysílačem, ale hlavně výhledem do všech stran i perfektním černým slalomáčkem. Z vrcholu až dolů do Hausu vede hodně dlouhá výborná červená (značená 1 nebo 2 a 2a).

vrchol 1 Hauser

Modrou dálnicí z vrcholového hřebene pak přejedeme kotlem směrem k Planai s vrcholovým křížem a toaletou s vyhlídkou (trůníte a kocháte se přes jednostranně průhlednou výlohu…) na vrchní stanici Burgstallalmbahnu v 1906 metrech.

Tady se nachází nejrozsáhlejší i charakterově nejbohatší paleta tratí včetně zábavného snowparku. Zezdola se nastupuje buď lanovkou Planai I (nyní šestimístné vajíčko, už za rok desetimístná kabina, kterou si můžete otestovat v nástupní hale nanečisto už teď), anebo sedačkou West Planai, která vás přenese přes údolí.

Pokud pokračujete do třetího areálu Hochwurzen (vrchol s horskou boudou v 1850 m), pak musíte poslední pasáž přes řeku Enži i z kopce přejet právě tudy na laně. To už se přesouváme do Rohrmoosu, rozlehlého svahu s vyhlídkovými modrými sjezdovčičkami. Dvě velmi slušné červené pisty se vinou až odshora, kde můžete naskočit i na sáňkařskou dráhu.

Triple Gold, jediný v Evropě

Přestupní stanicí v Pichlu míříme do Reiteralmu. Z vrcholu (1860 m) vede trať světového poháru sjezdovkou, vyhlášenou v anketě rakouských expertů jedničkou v zemi! Prestižní level Triple Gold má Reiteralm jediný v Evropě, není divu že rakouské áčko trénuje hodně právě tady. Nově můžete prubnout veřejnou skikrosovou trať.

Druhý domov zde nalezla i nejúspěšnější česká sjezdařka všech dob Šárka Záhrobská, držitelka čtyř slalomových medailí z mistrovství světa a jednoho bronzu z olympiády. Pokud přijedete autem ze západu od Salcburku a Mnichova, pak se obec s parkovištěm jmenuje Gleiming.

vrchol 3 Hochwurzeralm

Nahoře svítilo sluníčko, dali jsme oběd a kafíčko… Ale z příjemně unaveného rozjímání se museli vydat nazpátek. Každopádně platí, že drtivá většina tratí je upravená do hladka bez boulí. Pozor dole v Rohrmoosu se nenechte zmást nadějí nejkratšího spojení – červené 43. Ta končí slepě v oplocené louce. Ale i dvoukilometrový výšlap v přezkáčích s lyžemi přes rameno nádherným lesním trailíkem (na letní výběh, jistě…) může mít v rámci sjezdo-vatelské poznávačky svůj půvab.

Se zajížďkou trvala cesta k domovu téměř tři hodiny a spojku z horní stanice West Planai ku Schladmingu jsme jeli „po hmatu“ skoro za tmy. Náročný finálový hang ke stadionu ve městě už zůstává každý den nasvícený.

Letošní svátek s elektrizujícími davy v podobě večerního závodu světového poháru ve slalomu mužů se koná 29. ledna, to ještě stihnete. A třeba tu potkáte nejen na billboardu i krasavici Annu Veithovou (dříve Fenningerovou), olympijskou vítězku v superG a trojnásobnou mistryni světa, patří ji čtyřhvězdičkový hotel Arx Rohrmoos.b

Schladming-Dachstein

Schladming

lyžařské město ve Štýrsku na severních svazích Schladminger Tauern, cca 7 000 místních obyvatel, pocházejí odtud hvězdy jako olympijský medailista Hans Knauss, nebo početná rodina Tritscherů

nabídka: 76 lanovek a vleků, 185 kilometrů sjezdovek ve výškách od 745 do 2 700 metrů (denní skipas pro dospělého 53,5 eur), 435 km běžeckých tras (nejlepší místo Ramsau pod Dachsteinem)

tip na bydlení: Appartemens Augasse (apartmán s kuchyňskou linkou a garážovým stáním 150 m od dolní stanice Planai, 200 m od supermarketu, 300 m do bazénu a 400 m od centra)

dojezd z Česka: cca 3 hodiny z hraničního přechodu Dolní Dvořiště, povětšinou po dálnici (1 tunel s mýtným za 5,5 eur)

Panoramatická toaleta na Planai

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *