LOADING

Type to search

Jak hrdina Řezáč bojoval na Vasově běhu s norskou armádou

Outdoor Reportáže Uncategorized

Jak hrdina Řezáč bojoval na Vasově běhu s norskou armádou

Share

První patnáctka patřila jen Norům – mezi nimi jen šestý osamocený český veterán Stanislav Řezáč a jedenáctý jeho (Řezáčův) předzávodní tip Oscar Kardin ze Švédska. Tak zní základní zpráva z Vasaloppetu, 95. ročníku nejprestižnějšího závodu světa v běhu na lyžích.

„Jsem spokojený, moc. Nečekal jsem to, každý rok je ta konkurence těžší a těžší,“ říkal pak po dojezdu. Řezáč i v pětačtyřiceti letech a ve svém jedenadvacátém startu patřil k hlavním hrdinům. Popatnácté se dostal do první desítky!

„Rozjedu se čtyřicet kiláků a pak si dám tu Jizerskou padinu,“ vtipkoval před startem strastiplné cesty ze Sälenu do Mory, dlouhé 90 kilometrů. A jak pravil, tak činil…

Na prémii na legendárním vrchu Everstbergu v polovině trati protnul bránu jako první po tvrdém souboji, to se mu podařilo po deseti letech – a už posedmé tu bude vytesán do skály na věčné časy jako hrdina.

na startu…

Stále se držel v čelní skupině. Jenže asi tři kilometry před cílem žluté kombinézy elitní sestavy Kotengu uzavřely čelo, kde lehce poodjel Tore Björseth Berdal. A ten pak svůj náskok udržel až do cíle pro vavřínový věnec. „Náš kapitán Dahl mě vystřelil dopředu. Teď je čas jet, vykřikl a ostatní chlapci zavřeli stopu. Byl jsem silnější než loni, je to úžasný den pro celý náš tým,“ říkal pak.

Ve zbylé partě se rozpoutal boj o stupně vítězů. Ty zůstaly žluté díky Stianu Hoelgaardovi a Torleifu Syrstadovi. Čtvrtý protnul cílovou linii loňský vítěz Andreas Nygaard (Team Ragde), vlevo se mocně tlačil dopředu i Řezáč, jenže těsně před něj ještě vpadl známý plejboj ze světového poháru Tord Asle Gjerdalen – ten se dostal také do čela žebříčku Ski Classics. Za Řezáčem zůstal jeho věčný soupeř a pamětník průkopnických laufařských časů Anders Aukland.

Až nezvykle „pomalé“ časy, vítěz jel 4:39,15, zapříčinila noční změna počasí. Napadl čerstvý prašan, bylo těsně pod nulou, stopa vedla krupicí, kterou přední jezdci i za skútrem museli rozhrnovat. „Věděl jsem, jak bude. Lyže jsem měl velmi dobré,“ nenechal se zaskočit Řezáč, který si lyže připravuje vždycky sám.

spokojenost…

Teď probíral od středy mázu i se svým dávným soupeřem, bývalým vítězem domácím Danielem Tynellem, který mu pomáhal i na občerstvovacích stanicích. Řezáč tu také poprvé hájil červenobílé barvy Pojišťovna Slavia sport teamu. Jeho šéf 54letý Pavel Sehnal dojel v čase 9:17:09 na 6700. místě z 15000 účastníků.

Mezi ženami vyhrála Britta Johansson Norgrenová (čas 4:54,24!) ze švédského týmu Lager 157 před krajankou Linou Korsgrenovou. Ta ve finiši poodjela Kateřině Smutné, české vítězce z před tří let.

žluté stupně vítězů

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *