LOADING

Type to search

Sluneční špice na tyrolské Zugspitze

Outdoor Reportáže

Sluneční špice na tyrolské Zugspitze

Share

Rtuť na třicítce ve dvou tisících nad mořem? V Alpách? Po pěti svižných epesních jízdách po roletě chutná kapučínko skoro italsky. Až tyrolský trhanec, zde zvaný Kaiserschmarrn, oblíbený moučník císaře Františka Josefa I., nás usazuje přesně. Vítejte v Tiroler Zugspitz Areně.

Ač skoro nejlépe dostupné, českým lyžařským elementem překvapivě v téměř nedotčené destinaci. Osm dní v osmi střediscích je skvělý tip na zimu, nebo třebas pro jarní prázdniny s dětmi. Anebo pro prodloužený víkend, či tři všední dny ještě teď. Sluníčko tu pere v pučícím jaru i jinde tuhé zimě. Plzeňská značka Hannah tu před pár dny představila novou kolekci na léto 2019, ale i na další zimu (chystáme další materiál).

sAutem jste tady z Prahy přes Mnichov po dálnici, pořád ještě neplacené, za nejhůř pět hodin i s průjezdem bavorské metropole a horským dorazem z olympijského Garmische – zdejší část sjezdovek z Zugspitze, kde si loni při světovém poháru přetrhl kolenní vazy český reprezentant Kryštof Krýzl, do našeho areálu nepatří.

Za rakouskou hranicí se tu na západní straně masívu Wettersteinu (ano, s nejvyšší německou horou Zugspitze 2 962 metrů, čára vede i po vrcholu) nachází údolí Lermoos, náš cíl. Jsme na úrovni tisíce metrů nad mořem, při krátkém úniku z byznys-busy dní nepotřebujete aklimatizaci.

„Ležíme na okraji velkých hor, které zastaví mračna, proto máme v zimě více slunečných dní,“ říká Birgit Linderová z Tiroler Zugspitz Areny, když se vyhříváme v teplých paprscích na Grubigsteinu. A vlastně téměř kdekoliv jinde. To platí celoročně. Mraky zdejší území obvykle přejdou, začnou zpomalovat a zastaví se až o kus dál v okolí Innsbrucku. Takže pokud se nejedná o větší frontu, zde zůstává hezky, zatímco kupříkladu v Söldenu už prší.

Německý vrchol, rakouská lyžovačka

Snad jen nahoře na ledovci Zugspitze, přístupném nejstarší zdejší lanovkou z rakouské strany i modernější z německého Garmische, vládnou v zimě trvale drsnější podmínky. Ale v rámci dvoudenní permanentky se tam dá teď vyrazit jen na letmou půldenní exkurzi, ta stojí každopádně za to i ve fujavici.

A delší lyžovačku si tam naplánovat, až když v údolí sníh sejde. Je tu šest vleků a sedaček, 17 km tratí na 11 sjezdovkách. Z vrcholu musíte klesnout ještě na lyžařskou plošinu lanovkou. Přesto vám, kdož trpíte nevolností ve výškách, už může začít plavat žaludek. Tak honem do příjemnějších destinací v sousedství.

Celá Tyrolská Zugspitz arena nabízí 139 km sjezdovek a 58 lanovek v 7 areálech. Při pořízení déle než dvoudenního skipasu mezi nimi můžete libovolně cestovat, třeba jen podle úhlu slunečního svitu. Dělí je pár minut – autem, nebo skibusem, s kartou hosta nebo skipasem zdarma.

Pestrá skladba s převahou červených sjezdovek dovolí vzít s sebou zdatnější děti, ale ani sportovní lyžař se nebude cítit nenaplněný. To je přece velmi pádný argument pro delší pobyt celé rodiny. Každý si pak může na internetu podle skipasu vyhledat denní přehled najetých kilometrů a také splnit a poté vyžádat „můj lyžařský průkaz“.

Kromě Zugspitze se dole nachází jeden sportovnější areál Lermoos s vrcholem na Grubigsteinu (vrchol 2 028 m), druhý také větší, úžasně slunečný Ehrwalder Alm (vrchol Issentalkopf).

Další menší jsou pak Wettersteinbahn Sonnenlifte, dvě lanovky vedle sebe dole v Ehrwaldu, pak téměř celý modrý Bichbach/Berwang, poté Bieberwier, šplhající k průsmyku Marienberg (1 789 m) a nakonec Heiterwang – jeden vlek s modrou sjezdovkou nad Heiterwanger see – směrem na Füssen.

Top karta na dva dny pro dvě země

Dole v údolí najdete zčásti na golfovém hřišti perfektně udržované okruhy pro běžky – klasickou stopu i širší koberec na bruslení. Také „italský“ formát. Přes noc vymrzlý a vytvrdlý, přes den povolující, ale pořád pouštějící do bryskného letu po rovině s panoramatem Zugspitze před očima.

Ať už pro intenzivní trénink, odpolední vyjetí po sjezdovkách, anebo lehkou procházku ve volném dni. Naskočit můžete z mnoha míst hned od zaparkovaného auta, vstup je volný. Celkem máte v dosahu udržovaných 110 km tratí a XC Ski Holidays hotelích najdete i skvěle vybavené běžkařské lyžárny.

A kdo by neměl dost lyží, může se vydat na večerní sáňkování, výlet na sněžnicích, túru s pochodněmi, stavět iglú (a přenocovat v něm!), nebo si zabukovat místo jako doprovod mužů ze sněžné rolby při úpravě pist. Každý den v týdnu se konají pravidelné akce, vše najdete na webu, nebo přímo na místě.

Pokud by vám to snad nestačilo, s kartou Top Snow Card rozšíříte záběr i na německou stranu Zugspizte do areálů Mittenwald, Grainau a Garmisch-Partenkirchen. Tím naroste rozptyl na 214 km sjezdovek a 87 lanovek… Pro představu, dospělého s dítětem stojí 119 eur na dva dny, denní skipass jen na Ehrwald, Lermoos nebo Bieberwier 44 eur, zbytek ceníku včetně slev si opět snadno dohledáte.

Pokud rádi zkoušíte lyže a nechcete se s nimi tahat z domova, zdejší půjčovny najdete perfektně vybavené. Kvalitní carverové lyže pořídíte od 23 do 27 eur na den, snowboard za 23 eur, komplet běžeckou výbavu za 19 eur. Náš tip zní: Sport Schönherr u dolní stanice Marienberg, přece jen stojí stranou nejrušnějších tahů (ale stačí dojet 1,5 km z hlavní silnice).

Zajímavou možnost ubytování pak nabízí hotel MyTirol v Bieberwieru, hned na dohled. Žádná vesnická klasika – dřevo, andělíčci, duchny, krávy – ale až futuristicky úsporný koncept, částečně jakýchsi sdílených prostor, ovšem s veškerým pohodlím, až luxusem.

Pokoje na vnitřních pavlačích nad rozlehlou halou s barem, jídelnou, hernou pro děti i lezeckou stěnou mají „průhledné“ předsíně, kde se dá sušit oblečení. V ceně 63 eur/dospělá osoba (polopenze navíc za 30 eur) je bazén i wellness se saunami, jedna z nichž má potírnu s obrovskou výlohou, namířenou do půvabně temného a blikajícího údolí.

Zasloužíte si ji/ho.

hotelová galerie MyTirol
na běžky po golfovém hřišti
večerní vycházka
tři dva jedna start!
to musíte trochu výš
výhled z Grubigsteinu
a ještě jedna startovníí
vrchol Zugspitze
špice Grubigsteinu
areál Lermoos
výhled z lanovky

b

Tiroler Zugspitz Arena

(+mapka větší Česko a Německo s barvou, + pak podrobnější se znázorněním vleků a lanovek)

8 resortů: větší Zugspitze, Lermoos, Ehrwalder Alm, menší Wettersteinbahn Sonnenlifte, Ehrwald, Bichbach/Berwang, Bieberwier, Heiterwang

56 lanovek, 142 km sjezdovek (104 km uměle zasněžováno), 110 km běžeckých tras, 60 km pěších zimních stezek

top snow card na 2-6 dní (ceny za 6 dní: dospělý 247 eur, dítě 123,50 eur) zahrnuje i německou stranu v Mittenwaldu, Grainau a Ga-Pa, tj. 87 lanovek a 214 km sjezdovek

doprava: v místě zdarma skibusy

ubytování: více než 600 možností s 10 400 lůžky (z toho 423 apartmánového typu s 3 996 lůžky)

novinky zimy 2018/19: Bibers Buzzebahn – zábavná sjezdovka v Biberwieru, Lermoos – závodní sjezdovka, kde vás nahrají na video

léto: 150 pěších tras (vysokohorské i tematické), 160 lezeckých tras (a lezecká hala EhrWALLd), 100 tras na kolo MTB i silnice, paragliding

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *