LOADING

Type to search

Svátek horských kol Pražské schody nebude

Bike Aktuality

Svátek horských kol Pražské schody nebude

Share

Po pětadvaceti letech letos chybí v kalendáři legendární Pražské schody, unikátní podnik horských kol na Zámeckých schodech pod Pražským hradem a v Nerudově ulici. „Nejsme schopni garantovat top kvalitu, proto jsme rozhodli, že se znovu pojedou v roce 2021,“ vyhlásil v tiskové zprávě David Trávníček z pořádající společnosti Petr Čech Sport.

Za pětadvacet nádherných ročníků, které se staly nejlepší reklamou na horská kola, se na jeho trati představili všechny hvězdy světového bikingu od prvního vítěze cyklokrosaře Daniele Pontoniho přes Miquela Martineze, Josého Hermidu nebo Zdeňka Štybara až po posledního šampiona Nina Schurtera. Loni poprvé jely i ženy, ukázaly se tu Maja Wloszczowská nebo Jolanda Neffová.

Maja Wloszczowská 2018

„Samozřejmě , že to je velká škoda, protože závod měl tradici a obrovskou sledovanost. Navíc se zde vždy povedlo organizátorům pozvat top závodníky. Já měl možnost několikrát startovat, komentovat a vidět závod i jako divák a vždy to byl pro mě zážitek. Asi není úplně jednoduché v této části Prahy pořádat závod, tak jen doufám, že se to zase někdy povede,“ říká Radim Kořínek, jedna z důležitých postav celé historie českého bikingu.

„Je to škoda, odjel jsem určitě aspoň dvanáct ročníků, moc rád jsem se tam vždycky ukázal,“ říká také český reprezentant Jan Škarnitzl, vítěz z roku 2013. „Bylo to zpestření, potkali jsme se tam bikeři napříč disciplínami, partneři, přišlo plno lidí a byla tam nádherná atmosféra.“

„Sehnat nejlepší jezdce zvlášť v olympijském roce je stále těžší a těžší, i my jsme přemýšleli o dvouletém intervalu,“ říká trochu posmutněle Roman Čermák, bývalý reprezentant v dráhové cyklistice a spolu se známým komentátorem Robertem Bakalářem zakladatel závodu. Jenže před čtyřmi lety prodal svůj podnik, do kterého patří i seriál Kolo pro život, společnosti Petr Čech Sport (spřízněné se Sport Investem), a sám se už jeho vedení neúčastní.

„Pražské schody byl nedocenitelnou propagací horských kol a celé cyklistiky. Výborně vymyšlené Robertem Bakalářem a Romanem Čermákem, zasazené do unikátního prostředí staré Prahy s neopakovatelnou diváckou kulisou, která byla zajištěna naprosto přirozenou cestou – umístěním trasy závodu na hlavní turistickou tepnu Prahy,“ hodnotí uznale reprezentační kouč Viktor Zapletal.

„Od počátku šlo o exhibiční „závod“ s vysoce nadstandardním rozpočtem, který u nás nemá obdobu a jenom díky nadšení Roberta a Romana a ekonomicky silného partnera ho bylo možné opakovat. Ovšem pořadatelem je už nějakou dobu nová společnost a je třeba pochopit, že jejich pohled na věc je odlišný od toho předchozího a hlavní roli bude hrát ekonomika,“ pokračuje.

Podle Zapletala by se závod dal uspořádat s výrazně nižším rozpočtem. „Ale museli byste oželet tuzemské i zahraniční hvězdy a celou velkolepou doprovodnou show, která byla podstatou tohoto podniku. A to by pak už nebyly ty pravé Pražské schody, tak jak to zamýšlel Robert Bakalář… ,“ krčí rameny.

Výjimečný podnik, fungující i díky dlouholeté podpoře České spořitelny, tak (zatím) přerušuje svoji tradici. Zkušenosti ze světa sportovního showbyznysu při obrovské konkurenci potvrzují, že navázat přerušenou kontinuitu se v podobných případech daří jen velmi těžko.

Na české scéně tak zůstanou (zatím) aspoň jedny schody s horskými koly, a to skromnější Gočárovy v Hradci Králové v zářijovém termínu (28. 9.). Elitní světové bikery uvidíte na světovém poháru v Novém Městě na Moravě (24.-26. 5.).

Podle pořadatelů se však Pražské schody vrátí v plné parádě. „Chceme je dál posouvat, ať už jde o jména závodníků, tak v oblasti doprovodného programu, na který dáváme velký důraz a podle mě má špičkové parametry. Naší ambicí je také to, aby se na start postavila uznávaná jména silniční cyklistiky. Už teď pracujeme na tom, aby byl další ročník hvězdně obsazený,“ doplňuje v tiskové zprávě David Trávníček.

foto: Václav Novák

Naposledy?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *