LOADING

Type to search

Tragédie zrušila třetí etapu Titan Desert

Bike Reportáže

Tragédie zrušila třetí etapu Titan Desert

Share

Třetí etapa pouštního etapáku Titan Desert v Maroku bvyla zrušena, protože v úterý nepřežil kolaps jeden ze závodníků.

Marek Rauchfuss komentuje poslední události na klubovém facebooku:
„První etapa o kousek druhej flek. Stokilometrová navigační etapa už byla jiný kafíčko. Začátek jsem trefil checkpointy pěkně, na 40 km mě poslal písek do bot těžkej segment v dunách. Tam jsem chytil první sekeru. Pak jsem jel sám a zvolil chytře nejkratší cestu do cíle. No nejkratší byla, ale se skalním segmentem. Plácal jsem se v kanonu, projížděl trny a balvany. Takže s druhou sekerou v cíli 13.😤.“

Borci si vezli potřeby pro nocleh s sebou. „Rozbaluju spacák, lámu slámu, ať je na čem spát. Sprcha v cyklohadrech, za chvíli seš suchej. Dáš jídlo, nahraješ body do garminu, nachystáš bike a vše potřebný na etapu, dáš jídlo, poslechneš brífink, kterýmu fakt nerozumíš, převlíkneš se do plavek (víc se nevešlo do bagu😲) a jdeš lehnout do stanu pro 300 lidí. Těsně před spánkem se dozvíš, že jeden z účastníků zkaloboval a bohužel nepřežil. Tahle smutná událost se ponese v duchu 3. etapy, ktera je anulovaná a jede se pouze přímo zpět do Merzougy…,“ píše z Afriky.

O den dříve to byl šílený den v poušti… Tato slova byla často slyšet od závodníků v cíli druhé etapy závodu Garmin Titan Desert 2019. Etapa měřila 105 km, jezdci během ní překonali 731 výškových metrů a specifická byla hned z několika důvodů. Jednalo se o tzv. navigační etapu, kdy závodníci neměli předem určenou trať, pouze sedm bodů, které museli cestou do cíle projet. Zároveň si jezdci v batohu museli vézt všechny věci potřebné pro přespání v poušti.

písek, písek, písek,…

Závod byl velmi náročný a zběsilý. Poprvé v historii se jezdci dostali do malebného okolí vesničky Ouzina, kde svedli náročný boj s podmínkami i sami se sebou. Joan Pedrero, řidič doprovodné motorky a jedenáctinásobný finišman Rallye Dakar, se také podělil o své zkušenosti: „Byla to etapa skoro jako na Dakaru, nikdy jsem nic takového na Titanu nezažil. Tolik písečných dun a velké vedro – připomnělo mi to dakarské závody v Africe.“

Bylo extrémní teplo, v kombinaci se spoustou písku a písečnými dunami to ze závodníků doslova vysávalo energii. Prvních dvacet mužů celkové klasifikace, včetně českého bikera Marka Rauchfusse, startovalo jednotlivě v intervalu 30 sekund. Zbytek startovního pole odstartoval najednou.

kopce

Do cíle dorazil jako první Roberto Bou z týmu TBelles Team Cannondale s náskokem 4:30 s a posunul se tak na sedmé místo celkového hodnocení, na prvního jezdce celkově ztrácí už jen 13 minut. „Po mém včerejším problému s chodidlem jsem měl v plánu dnes zaútočit a vyšlo to skvěle. Jel jsem celou dobu sám. Byla to opravdová Titan etapa se spoustou dun a navigování. Sbalil jsem se úplně nalehko, mám s sebou jenom jednu karimatku, tak uvidím, jaká bude noc,“ popisuje Roberto Bou. Jako druhý přijel Pau Salvá, který se svým výkonem dostal do pozice lídra celého závodu a drží v celkové klasifikaci náskok 1:01 na druhého Betalúa, vítěze první etapy.

Filip Adel

Marek Rauchfuss (Kross/Bike Ranch) v trikotu projektu Škoda WeLoveCycling, předevčírem senzačně druhý, dokončil dnešní etapu na třináctém místě se ztrátou necelých 22 minut na vítěze. Jeho týmový spolujezdec Filip Adel (Superior/Velsbike) dojel čtyřicátý. „Někteří borci mají techniku v písku dokonale zmáknutou. Já se s tím peru,“ poukazuje Marek Rauchfuss na specifikum závodu. „Španělé mají dvě navigace a mobil. Netuším, co v tom je, ale navádí je to nejlepší trasou,“ potvrzuje nejlepší český jezdec marockého závodu důležitost dobré navigace v poušti.

V závodě žen se spolu pohybovaly první tři jezdkyně celkové klasifikace do doby, než Núria Picas udělala navigační chybu a zajela si. První ženy rovněž startovaly v intervalech. Vítězka první etapy Anna Ramírez odstartovala za Ramonou Gabriel (včera dojela druhá). „Byla to velmi těžká a složitá etapa. Měla jsem plán dojet Ramonu co nejdříve, abychom pak spolu mohly jet až do cíle. Protože startovala minutu přede mnou a dojely jsme společně, přidala jsem tuto minutu ke svému náskoku v celkové klasifikaci,“ popsala svou úspěšnou strategii.

nomádi…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *