LOADING

Type to search

Domů… na pivo a do čisté postele, těší se pouštní nomádi z Titan Desert

Bike Reportáže

Domů… na pivo a do čisté postele, těší se pouštní nomádi z Titan Desert

Share

Šest dní makali v sedle horského kola napříč rozpálenou marockou pouští, v nohách téměř 600 km, soupeřili nejen s ostatními více jak šesti sty sedmdesáti závodníky, ale také s velmi náročnými podmínkami a sami se sebou. V noci je ve stanu občas překvapila písečná bouře. Tak se dá ve zkratce popsat uplynulý týden účastníků etapového závodu Garmin Titan Desert 2019. S extrémními podmínkami si z Čechů nejlépe poradili Marek Rauchfuss (Škoda WeLoveCycling/Kross/Bikeranch) a Filip Adel (Škoda WeLoveCycling/Superior/Velsbike). V celkovém hodnocení prestižního MTB podniku skončili na desátém,  resp. sedmnáctém místě.

Šestá, závěrečná etapa nepřinesla žádný zásadní zvrat. Josep Betalů i Anna Ramírezová uhájili svoji pozici lídrů a zapsali se tak do historie. Josep Betalů vyhrál čtvrtý ročník v řadě, což se ještě nikomu předtím nepodařilo. Anna Ramírezová, která dominovala kategorii žen od první etapy, svým soupeřkám nedala šanci ani tentokrát. Kromě celkového vítězství si odváží i vítězství ve všech etapách.

O unikát se postarali také jezdci na dvoukole Ignácio Ávila a Joan Font z týmu Butzaki. V poslední, krátké etapě o délce 64 km zvítězili právě medailisté z paralympijských her na dvoukole. Marek Rauchfuss dokončil etapu na osmém místě, Filip Adel zaostal za ním o půl minuty a skončil na sedmnácté pozici.

pouštní nomádi

V celém závodě byly stěžejní první dva úseky. Během nich hrála největší roli schopnost navigace. Zároveň se etapy odehrály v extrémních podmínkách spalujícího vedra a všudypřítomného písku, kdy byli závodníci nuceni své stroje v písku tlačit. Pro nováčky Marka Rauchfusse a Filipa Adela to bylo tvrdé uvítání. Právě po těchto etapách vykrystalizovala širší skupina favoritů čítající zhruba patnáct jmen. Mezi nimi se pohyboval i Rauchfuss. Adel ve druhé etapě hodně bloudil a časové manko, které v dunách nabral, už se mu nepodařilo stáhnout.

„V první a druhé etapě jsem naprosto ztratil závod, takže to pro mě nebylo psychicky jednoduché,“ popsal Filip Adel. „Nebýt problémů, které mě potkaly v úvodních dnech, tak si myslím, že celková top 10 byla hratelná. Chyběly mi ale zkušenosti,“ přiznává druhý nejlepší Čech v letošním ročníku Garmin Titan Desert. „Nejsilnější zážitek bylo určitě bloudění v dunách druhé etapy. Strávil jsem tam opravdu hodně času a pochoďák pískem ze mě vysál poslední zbytky sil,“ popsal nejkrušnější situaci.

Oba bikeři se v druhé polovině závodu ještě zlepšili. Dařilo se jim pohybovat se v čelní skupině a hráli významnou roli v hromadných dojezdech. „Tenhle závod se nedá s ostatními srovnávat. Je to absolutně něco jiného. Etapy jsou navigační, trať je značená minimálně, musíte projet jen povinné check pointy. Každý účastník si může jet svou trasu. V tom je to tak specifické,“ upřesňuje Marek Rauchfuss. „Nejlépe připravení byli na závod Španělé, měli velmi dobré podklady a mnoho zkušeností oproti nám.“

Oba bikeři se shodují v tom, že i když byla organizace závodu a jeho zázemí za daných podmínek kvalitní, po týdnu v poušti se těší domů. „Bude mě čekat asi dlouhá regenerace. Nejvíc se těším, až uvidím rozkvetlou českou přírodu a dám si doma na zahrádce chlazené pivo,“ říká po týdnu v poušti Marek Rauchfuss. „Těším se na domácí klima a čistou postel,“ dodává Filip Adel.

Celková klasifikace Garmin Titan Desert 2019

1. místo               Josep Betalu (čas 18:12:00)

10. místo             Marek Rauchfuss (18:31:13)

17. místo             Filip Adel (19:55:23)

72. místo             Lukáš Mráz (22:58:01)

117. místo          Bohuslav Bábor (25:07:02)

Více na https://www.titandesert.com/en/rankings

borci v cíli

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *