LOADING

Type to search

Do švédského Laponska, nejen na 13 vrcholů

Outdoor Aktuality

Do švédského Laponska, nejen na 13 vrcholů

Share

Přijďte v pondělí 13. 5. 2019 od 18.30 do salónku Klubu cestovatelů Praha, kde proběhne přednáška Laponsko od naší spolupracovnice Heleny Křenkové. Vydáme se do švédského Laponska, kde se nachází všech 13 vrcholů, převyšujících 2000 m severně od polárního kruhu v rámci euroasijského kontinentu.

Navštívíme národní park Sarek a krátce zavítáme i do oblasti nejvyšší hory Švédska, Kebnekaise. Sarek je poslední rozsáhlou evropskou divočinou, ale svou nedostupností, odlehlostí a rázem krajiny je unikátní i ve světovém měřítku. Výprava do Sareku je považována za to nejdivočejší, co se dá v Evropě podniknout – krajinným rázem jej lze přirovnat spíše k Aljašce, než k jakýmkoli jiným evropským pohořím.

Ostré štíty a ledovce zde od sebe oddělují hluboká údolí velkých řek, jezírek a močálů, které při pohledu shora hrají všemi barvami. Geologickým unikátem jsou nunataky neboli izolované skalnaté vrcholy obtékané pevninským ledovcem, typické například pro Grónsko či Antarktidu. Žijí zde losi, medvědi či rosomáci a početná stáda sobů.

do Sareku přichází podzim…

Sarek je nejstarším národním parkem Evropy, společně s parky Stora Sjöfallets, Padjelanta, MuddusaRago tvoří největší souvisle chráněný komplex evropské přírody a oblast je zapsána na seznamu UNESCO jako rezervace Laponia. Platí zde nejpřísnější pravidla ochrany přírody, která mimo jiné zakazují vybudování jakýchkoli cest, značení a infrastruktury, takže sem pronikne opravdu jen minimum turistů. Na promítání uvidíte výběr z fotografií z celého parku ze sedmi výprav.

Na závěr zavítáme do Kiruny, nejsevernějšího švédského města (160 km za polárním kruhem), kde se nachází největší podzemní železnorudný důl světa. Na těžbě je existence města zcela závislá, a proto se nyní zhruba třetina města stěhuje o tři km za souhlasu místních obyvatel. Nahlédneme pod pokličku každodenního života v tomto světě, abychom pochopili největší přesun města historie.

Obsáhlou reportáž z Laponska přinesl časopis OUTDOOR guru zima 2018/19 (objednat lze na adrese distribuce@medialight.cz).

Promítání je i pozvánkou na trek s CK Adventura na sklonku léta 2019. Trek je usnadněn podporou vrtulníku.

vyrážíme…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *