LOADING

Type to search

Kros Skalka, to je víc než Kunratická

Outdoor Reportáže

Kros Skalka, to je víc než Kunratická

Share

Kros Skalka na jihozápadním svahu Strahova zdrsněl, ale kouzlo neztratil. Běžel se už podeváté, teď na desítce, šestce anebo trojce. Jak dlouho je libo sebetrýznění. Vždyť zdejší dvoukilometrový okruh má převýšení sto metrů. A srovnání s Velkou Kunratickou? Snad jen ta nejkratší „hobby“ varianta…

„Jsou to čtyři kopce, ne tak dlouhé, ale hodně prudké. Jen jsem si odpočítával, kolik mi jich zbývá do konce,“ řekl… nejeden účastník v cíli, ať už měl zdejší zkušenost z minulých let, anebo právě prožil čerstvou premiéru.

Každopádně známá trať doznala mírnou úpravu, po druhé lesní stojce následoval přelez padlého kmene, krátké klesání po traverzu a pak o to delší stoupání břidlicovým skalnatým svahem k vrcholu.

Poprvé se tedy běžela desítka, pět kol. „Ve volbě trati jsem neváhal. Já už jsem tady kdysi běžel šest kiláků, teď jsem si připomněl, jak je to brutální. Baví mě to, superzávod,“ medil si zkušený běžec Michal Vokrouhlík. První kolo běžel s Jeřábkem, poté, co mu zkusil nasadit, jeho soupeř zabalil. „Možná neměl svůj den, nebo se mu něco stalo, nevím. Pak už jsem občas viděl druhého (Demetera) kus za sebou,“ komentoval výkon vítěz, který našel nové dlouhé výzvy v terénu, včetně těch horských. „Kratší závody víc bolí, musíš to pálit i z kopce,“ posteskl si jen tady.

„Já krátké ani neumím, proto jsem si vybrala tu nejdelší. Čím víc kopců, tím líp pro mě. Jsem zvyklá hodně chodit na horách, prudké mi nevadí, ale horší jsou pro mě ty dlouhé vyběhnutelné,“ vyprávěla pak po desetikilometrové štrapáci nejlepší statečná dáma Pavlína Pecoldová.

„Běžela jsem tady poprvé, trasu jsem úplně neznala, i když ji mám za barákem, ale něco jsem tušila o jejím charakteru. Během prvního kolečka jsem to poznala dokonale. A když už jsem věděla, jak to vypadá, měla jsem toho dost. Ale bylo to moc hezký,“ chválila pořadatele.

Ceny za triumf mohli slavit i další běžci. Na šestce splnil roli favorita triatlonista František Schoval. Před startem si dal ještě padesát kilometrů na kole, z toho třicet v tempu. „Příprava na Krušnomana,“ vysvětlil svůj, resp. trenérův záměr týden před nejtěžším českým duatlonem. Podobný model zvolil vítěz padesátníků Jiří Svoboda, ten tu dal rovnou deset, ale bez kola.

Ač brzy sám, Schoval přesto letěl velmi svižně. „Tři okruhy byly akorát, ty dva navíc už by byly znát. Pomohlo mi i lano ve stoupání v lese, mám silné ruce z plavání a ty mi pomohly k náskoku až pěti metrů. Ve třetím okruhu jsem si předposlední kopec už vyšel – tam je někdy lepší jít. I když já se snažím vždycky běhat, to je pro mě plynulejší,“ vyprávěl po své třetí účasti v řadě.

Program od dětských závodů příjemně odsýpal, závod má potenciál díky organizaci i zázemí. I když teď se termínově postavil přímo proti pražskému maratonu. To však nemusí být na škodu, možná naopak.

Kompletní výsledky na www.sportt.cz

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *