LOADING

Type to search

Osm tisíc kilometrů napříč Amerikou na kole… tak vypadá svatební cesta

Bike Aktuality

Osm tisíc kilometrů napříč Amerikou na kole… tak vypadá svatební cesta

Share

Netradiční svatební cesta po bikersku. Dvojice Markéta „Peggy“ Marvanová a Adam Záviška jsou známí svojí zálibou v absolvování extrémně dlouhých závodů. Další cestu odstartují už 1. června. Čeká je 8 000 km dlouhý závod napříč USA z východního na západní pobřeží.

Jde o nejdelší závod světa, který je určen pro horská kola a jede se bez zabezpečení. Trasa závodu vede z 85% po nezpevněných cestách. Peggy a Adam se navíc rozhodli, že pro ně bude svatební cestou. „Říkali jsme si, když tento závod nebude naše svatební cesta, tak co budeme muset podniknout pak?,“ směje se Adam při vysvětlování, proč si jako líbánky vybrali extrémní závod.

„Kdo nás zná, tak se ani nediví. Vždyť nás spojil český extrémní závod 1000 mil. Pomyšlení na vdávání jsme měli už před dvěma lety za polárním kruhem, když jsme v zimě překonávali 1000 kilometrů dlouhou výzvu. Po několika dnech, kdy jsme si ani hladoví a unavení nelezli na nervy, jsme se shodli na tom, že si nedokážeme představit nikoho jiného, s kým bychom něco takového mohli zažít,“ doplňuje Peggy.

Závod American Trail Race vede přes 13 amerických států, prochází přes 4 časová pásma a v délce 8 000 kilomertů skrývá převýšení 109 000 metrů. Je bez jakéhokoliv zabezpečení. Takže co si závodník veze, kde spí, co jí a jak se vypořádává s ohromnou fyzickou a psychickou zátěží je čistě na něm. 

„Sama se musím zabezpečit a dle pravidel nemohu žádat nikoho o pomoc. Ačkoli budeme na trase s manželem, nesmíme spolu sdílet žádné vybavení, pomáhat si při servisu kola a nebo třeba jet ve větru v háku, abychom nebyli zvýhodněný vůči ostatním. K doplnění zásob můžeme využít pouze veřejné služby (obchody, hotely). Takže musíme vědět odkud kam jedeme, v kolik tam přibližně budeme, a jestli tam bude otevřený krám.  V závodě není čas vymýšlet a mapovat.. Proto si načítáme trasu předem a vypisujeme místa, kde jsou obchody, ideálně s otvírací dobou. Nikdy to ale není jistota. Ve vesnicích se podmínky rychle mění. Jednou jsem musela jet na kole 280 km bez jídla,“ vysvětluje Peggy.

Závod začíná od pobřeží Atlantického oceánu ve výběžku Cape Lookout v Severní Karolíně a končí u pobřeží Tichého oceánu ve státě Oregon. Nejvyšším bodem trasy je Imogene pas ve státě Colorado ve výšce 3 997 metrů. Na straně druhého extrému prochází přes 200 km dlouhé pouště.

Už je jedno, jestli se tato dvojka pohybuje po pouštích na kole, anebo v poláru na lyžích (či splitboardech). V jednom mají absolutně jasno: „Když se vrháme do těchto, i pro nás těžko představitelných, zpravidla přes 1000 kilometrů dlouhých výzev, tak našimi těly hýbe silná touha poznávat. Tuto touhu se nám zatím nepodařilo popsat slovy, ale každému bychom ji přáli zažít. Na tyto závody nejezdíme porážet ostatní. Jezdíme vyhrávat sami nad sebou a nebo chcete-li vyhrávat nad předsudky, které jsme si udělali sami o sobě. Nezbytnost závodu je však do jisté míry pro nás nepopíratelná. Teprve v závodní atmosféře jsme schopni se dostat na práh, kdy hlava a tělo posouvají své hranice a vše je okořeněno jistou dávkou adrenalinu.“

Adam s Peggy si umí představit jet na kole 4500 km během dvaceti dvou dní. Umí si představit strávit 27 dní chůzí ve velkých mrazech. Ale prý upřímně nevědí, jestli je v jejich silách ujet tento závod. „Pro přípravu jsme udělali maximum, ale sami tušíme, že po dvacátém dnu se i tak všechno změní. Zatím jsem to tak měli vždycky. Tělo se začne bránit, jako by už nechtělo dál riskovat kalorický deficit. Svaly na nohách pak začínají bolet při každém rozjíždění.“

Prostřednictvím svých výkonů se Peggy s Adamem zaměřují na motivaci a pomoc ostatním. Pořádají dobročinné sbírky i motivační přednášky a stojí u zrodu projektů, které mají za cíl pomáhat. Svou letošní cestou chtějí upozornit na příběh dívky Alex, která i přes svůj hendicap v podobě rozštěpu páteře, touží jednou reprezentovat Česko na paralympijských hrách.

Sama Peggy přitom upozorňuje, že jde o dívenku, která pro splnění svého snu dělá maximum a nezastavuje ji ani bolest z nutných operací, které její život provází. „Pro kamarádku Alex chceme vybrat finance na sportovní vybavení, které ji pomůže dostat se blíže ke svým cílům. Aktuálně máme vybráno přibližně 150 000 Kč a sbírka probíhá přes organizace Sport pomáhá a Konto Bariéry.

Mezi největší úspěchy Peggy a Adama patří dokončení Laponské extrémní výzvy. Po téměř 28 dnech v mrazu a po 1000 ušlých kilometrech se zasloužili o celosvětové prvenství. Krátce poté se pak postavili na start závodu Tour Divide (dlouhý 4500 km), vedoucí Skalistými horami z Kanady k Mexickým hranicím. Závod Tour Divide Peggy jela dvakrát. Poprvé ho jela sama, když ji bylo dvacet. Tehdy jej označila za závod neuvěřitelně těžký, pohybující se na hraně jejích limitů. O dva roky později se však na něj vrátila spolu se svým přítelem Adamem a v dámské kategorii ho dokonce vyhrála.

Pohyb Amerikou i krátké facebookové reporty bude možné sledovat na webu: https://www.marvanova.cz/online-stream/, či na portálu trackleaders: http://trackleaders.com/americantrail19f.php

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *