LOADING

Type to search

Petreček s Novotným míří na K2

Outdoor Aktuality

Petreček s Novotným míří na K2

Share

Společně už se podívali na vrchol osmitisícovek Gašerbrum I a Gašerbrum II. V těchto dnech odletěli horolezci Tomáš Petreček a Marek Novotný do Pákistánu a v následujících týdnech je čeká příprava a pak pokus o výstup na druhou nejvyšší horu světa – K2 (8611 m. n. m). Tým doplní Pavol Lupták, který se výškového horolezectví věnuje dlouhodobě. 

Plán má trojice z Moravskoslezského kraje jasný –  vylézt na vrchol Česenovým pilířem – na rameno K2 –  a dále přes Bottleneck na vrchol. A to vše bez kyslíku a výškových nosičů – tedy jen s vlastními silami a vůlí.

K2 (Čhogori) drží jeden statistický primát mezi všemi 14 osmitisícovkami – je zde nejvíce nezdařených pokusů o výstup na vrchol. Přesto, že je K2 o 237 metrů nižší než Mount Everest, její relativní převýšení od úpatí na vrchol je větší. Navíc jsou její svahy mnohem strmější a obtížnější. První úspěšný výstup na K2 se odehrál 31. července 1954.

Česenův pilíř – jde se o pilíř protínající jižní stěnu. Pokoušel se o něj Angličan Doug Scott roku 1983 a Slovinec Tomo Česen roku 1986. Česen prostoupil celý pilíř do 8100 metrů, kde se napojuje na klasickou cestu. Odtud sestoupil. Jeho výstup dokončili až k vrcholu hory Španělé v roce 1994. Později tuto trasu zopakovalo několik dalších výprav. Jedná se o nejbezpečnější trasu na K2.

Předpokládaný průběh expedice Tomáše Petrečka, českého reprezentanta v adventure závodech, který byl loni s Markem Holečkem na Nanga Parbat, vypadá takto:

15. 6. – odlet do Islamabádu

17. 6. – odlet do Skardu, města, které leží ve výšce 2230 m. n. m. na mohutné řece Indus. Zde nachystat věci, dobalit a naposledy se pořádně najíst.

18. 6. – přejezd džípem do vesničky Askole (3040 m. n. m.).

19. 6. – 25. 6. – šesti až sedmidenní trek do základního tábora (5 000 m. n. m.). Celá karavana za tuto dobu překoná převýšení kolem 2000 m, zpočátku písečnou vyprahlou krajinou později po ledovci Baltoro často s obtížnými technickými úseky nejen pro nosiče, ale i pro muly, které nám pomáhají s transportem potřebného vybavení. Po celou dobu budeme obklopeni ostrými vrcholky všudypřítomných hor, které působí tak majestátně. Postupem cesty začnou být vrcholky vyšší oblejší a v závěru zcela zasněžené.

25. 6. – 25. 7. budování základního tábora, aklimatizace a vrcholový útok na K2. To vše už v závislosti na podmínkách panujících ve stěně, počasí a také na tom, jak rychle budeme schopni po aklimatizačních výstupech vyrazit na ten hlavní, vrcholový.

25. 7. – odchod z BC da Askole, džípem do Skardu a letecky pak až domů.

Informace o probíhající expedici můžete sledovat na stránkách: www.tomaspetrecek.cz

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *